Тренди українського IT-ринку в 2023 році

У 2022 році на IT-спеціальності в Україні вступила рекордна кількість студентів. Тенденція логічна — адже технологічна сфера продовжує зростати, навіть попри війну.

Чому IT-галузь залишається однією з найперспективніших для кар’єри? Які мови програмування найбільш затребувані? Яких спеціалістів шукають роботодавці? Компанія SoloWay Tech підготувала детальний огляд.

Що відбувається на ринку IT протягом останнього року

Хоча під час повномасштабної війни IT-галузь переживає непрості випробування, вона зберігає стійкість та розвивається.

«ІТ-компанії продовжують працювати та виконувати проєкти навіть за умови блекаутів, своєчасно сплачують податки, збільшують присутність на глобальному ринку та залучають нових клієнтів, — каже виконавчий директор Асоціації ІТ Ukraine Костянтин Васюк. — Саме завдяки таким унікальним вмінням та досвіду, українська ІТ-галузь має передумови стати основним драйвером відбудови України після закінчення війни».

Дослідження Асоціації «ІТ Ukraine», проведене наприкінці 2022 року, показало наступне:

● ІТ-сфера постійно зростає та залишається однією з провідних у вітчизняній економіці. До того ж, це єдина експортна галузь, що повноцінно працює в воєнний час. Щоправда, зараз цей процес уповільнився: якщо до великої війни експорт національної IT-індустрії щорічно збільшувався на 25-30%, то у 2022 році він зріс лише на 10%.

● Всі українські ІТ-компанії зіткнулися з труднощами та викликами, але знайшли шляхи їх вирішення: 34,3% компаній успішно пристосувались до воєнних реалій, 9 з 10-ти підтримували безперервність більшості бізнес-процесів, більше ніж 43% прогнозували зростання обсягів бізнесу у 2022 році, а 61,3% стверджували, що працюють стабільно, хоча подолали не всі виклики.

● Незважаючи на кризу, 82% IT-компаній планували підвищити зарплату працівникам до кінця 2022 року і на 10% збільшити виплати у 2023-му.

● Попри складну ситуацію, галузь вважається однією з найбільш перспективних для кар’єри: у 2022 році на ІТ-спеціальності вступила рекордна кількість студентів — 58,5 тисячі. Проте закінчення вузу, зазвичай, недостатньо, щоб «увійти в IT», адже вища освіта не встигає покривати всіх сучасних вимог до фахівців. За статистикою, більше половини з них мають додаткову професійну освіту: спеціалізовані школи, курси тощо.

● У 2021 році близько 21% українських компаній мали ІТ-фахівців у штаті, а ще 15% залучали експертів ззовні. Наразі IT-спеціалісти затребувані у всіх галузях — від фармацевтики до будівництва. Наприклад, у промисловості задіяні такі технології, як AI, Internet of Things, Big Data, у ритейлі — AR/VR/MR та роботизація, у фінансах — Application Programming Interface та блокчейн, в оборонній сфері — робототехніка та ПЗ для військових.

● Рівень зарплат в IT важко дослідити через те, що він істотно коливається, в залежності від позиції. В середньому можна говорити про такі цифри: Software Engineer рівня Junior отримує близько 1 тисячі доларів, Middle — 4 тисячі, а Senior — 5,5.

Детальнішу інформацію щодо зарплат та пошуку роботи дає дослідження найбільшої спільноти українських розробників DOU:

● Після 24 лютого 2022 року 70% кандидатів знайшли роботу, причому половина з них витратила на пошук близько 1 місяця. Відмінностей працевлаштування в українські та закордонні компанії спеціалісти не помітили.

● 65% кандидатів, що працевлаштувалися протягом останнього року, отримали вищу зарплату, ніж на попередньому місці.

● 46% айтівців отримали підвищення зарплати у своїх компаніях, а 15% зазначили, що їм зменшили розмір зарплат або бонусів.

● Продуктові компанії частіше зменшували зарплати, але планують менше скорочень персоналу у 2023 році, тоді як аутсорсингові та аутстафінгові, навпаки, намагалися зберегти виплати, але планують більше скорочень.

Засновник платформи з пошуку роботи Djinni Макс Іщенко вважає, що 2023 рік для IT-галузі буде важчим, ніж попередній:

● Ринок кандидата перетворився на ринок роботодавця: вакансій стало менше, а відгуків на них більше.

● Іноземні замовники шукають заміну українським спеціалістам або ставлять умови, щоби вони працювали з безпечних локацій за кордоном.

● Українські компанії намагаються пристосуватися: відкривають нові офіси та шукають клієнтів, які згодні працювати в умовах воєнного стану.

Які мови програмування зараз найпопулярніші
Наводимо свіжі рейтинги мов програмування з двох авторитетних джерел — міжнародного та українського.

Індекс TIOBE, що оновлюється раз на місяць, визначає популярність мов програмування. Він базується на кількості розробників у всьому світі, курсах і інших джерелах, пов’язаних з конкретною мовою. Для підрахунку використовуються такі платформи, як Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube та Baidu.

Ось як виглядає рейтинг топ-10 мов від TIOBE за квітень 2023 року:

  1. Python
  2. C
  3. Java
  4. C++
  5. C#
  6. Visual Basic
  7. JavaScript
  8. SQL
  9. PHP
  10. Go

Українська платформа DOU проводить щорічне дослідження на основі опитування українських програмістів. У 2023 році більше 9 тисяч українських фахівців відповіли на питання, якою мовою вони зараз пишуть для роботи:

  1. JavaScript (19,1%)
  2. Java (14%)
  3. Python (13%)
  4. C# (13%)
  5. TypeScript (13%)
  6. PHP (7%)
  7. Kotlin (3,2%)
  8. C++ (2%)
  9. DB (2%)
  10. Swift (2,5%)

Яких спеціалістів шукають роботодавці

Проаналізували запити від компаній на двох найпопулярніших українських сайтах з пошуку роботи в IT: DOU та Djinni. Про ріст попиту на нетехнічних спеціалістів та інші тенденції — нижче.

Згідно даними за 27 квітня, на DOU було опубліковано 3104 вакансії, 620 з них — за кордоном. Більша частина роботодавців — 2145 — пропонували віддалений формат співпраці.

Найбільше вакансій було в наступних категоріях:

● для Junior: Marketing, Sale, Analyst, QA, Design;

● для Middle: Marketing, Front End, DevOps, PHP, Analyst;

● для Senior: Java, Front End, .NET, DevOps, PHP.

Загалом, опитування DOU, проведене у кінці 2022 року, показало:

● найбільшими сферами, в яких працюють ІТ-фахівці в Україні, залишаються E-commerce і Fintech;

● 44% опитаних працюють в аутсорсингових компаніях, а 35% — в продуктових;

● половина айтівців займає посаду Software Engineer, 16,6% — QA Engineer, 6,9 — Manager, 4,8 — HR/Recruiter, 3,7 — Analyst;

● найбільше початківців рівня Intern і Junior серед HTML-кодерів (45%), Data Science (27%), Game Developers (25%), аналітиків (24%) та тестувальників (23%).

На порталі Djinni у 2023 році виросли запити для нетехнічних спеціалістів в IT:

● у березні найпопулярнішим запитом були сейлзи, їхня зарплата коливалась від 700 до 1200 доларів.

● частка наймів у нетехнічних категоріях (Marketing, Sales, HR, Recruiter тощо) за два останніх роки виросла з 12-ти до 20%.

● в топі категорій, де кандидатам не потрібен досвід, лідирують Support, Marketing, Sales, Lead Generation та QA.

Що стосується технічних спеціалістів, ситуація наступна:

● Найбільший попит у березні був на QA, JavaScript, PHP та C++, причому на перші дві надзвичайно висока конкуренція. Середня кількість відгуків на такі вакансії — 312 (JavaScript) та 267 (QA), тоді як на С++ — 20.

● У першому кварталі 2023 технічним спеціалістам пропонували такі середні зарплати: Junior — 1200 доларів, Middle — 2500, Senior — 4 тисячі доларів.

Отже, головне, що треба знати про український IT-ринок 2023 року:

● Попри те, що IT-сферу штормить, бізнес швидко адаптується до кризової ситуації та залишається одним з найстабільніших та найперспективніших в Україні.

● Запит на розробників зростає в різних галузях, але разом з ним зростає і конкуренція. Щоби виграти її, варто постійно вчитися та вдосконалювати свої навички.

● Щоби «увійти в IT», сьогодні не обов’язково бути технічним спеціалістом: останнім часом компанії збільшують запити на сейлзів, маркетологів та рекрутерів.

Comments are closed.